Strefa Klienta
ZASADY ORAZ PROCEDURA ROZLICZANIA WODY BEZPOWROTNIE ZUŻYTEJ
ZASADY:
- Wodomierz dodatkowy na cele ogrodowe, należy zamontować zgodnie z niniejszą Procedurą i Zasadami.
- Ilość bezpowrotnie zużytej wody w rozliczeniach ilości odprowadzonych ścieków ustalana jest na podstawie wodomierza dodatkowego zainstalowanego i eksploatowanego na koszt Odbiorcy Usług.
- Rozliczenie wody bezpowrotnie zużytej w ilości odprowadzanych ścieków odbywać się będzie po spełnieniu poniższych warunków:
- zaplombowaniu przez Zakład wodomierza opomiarowującego wodę bezpowrotnie zużytą,
- podpisaniu Umowy o dostarczanie wody lub/i odprowadzanie ścieków bądź aneksu do już zawartej Umowy o dostarczanie wody lub/i odprowadzanie ścieków, na podstawie których odbiorca jest uprawniony do pobierania wody na cele ogrodowe,
- cwykonaniu podejścia wodomierza dodatkowego zgodnie z niniejszą Procedurą,
- posiadaniu wodomierza z ważnymi cechami legalizacyjnymi.,
- podawaniu terminowo odczytów wodomierza (w przypadku braku wodomierza z systemem radiowym).
- Odbiorca usług jest zobowiązany do podawania stanu wodomierza dodatkowego do Zakładu we własnym zakresie, w terminie rozliczeń wodomierza głównego (istnieje możliwość podpięcia wodomierza dodatkowego do celów ogrodowych do systemu radiowego odczytu wodomierzy, ale tylko w przypadku, gdy wodomierz będzie przystosowany do współpracy z systemem radiowego odczytu funkcjonującym w ZUK Sp. z o.o. Stan takiego wodomierza dodatkowego jest automatycznie odczytywany przez ZUK Sp. z o.o. w Kiełczowie. Koszty zakupu odpowiedniego wodomierza przystosowanego do odczytu radiowego ponosi Odbiorca usług).
- Odczyty wodomierzy dodatkowych można podawać:
- osobiście w siedzibie Zakładu: Wilczycka 14, 55-095 Kiełczów
- e-mailem, na adres:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - telefonicznie pod nr tel. 71 398 80 36, 781 508 788 lub 537 256 284
- poprzez formularz znajdujący się na stronie internetowej Zakładu: https://zuk-kielczow.pl/stan-wodomierza/
- Zużycie wody wskazane na wodomierzu dodatkowym należy podawać tylko i wyłącznie w okresie rozliczeniowym, w którym ma miejsce odczyt wodomierza głównego.
- Brak regularności w podawaniu stanu wodomierza dodatkowego nie będzie podstawą do wystawienia faktury korygującej w bieżącym okresie obrachunkowym.
- Do obowiązków Odbiorcy Usług należy:
- zakup, zainstalowanie, wymiana (co 5 lat) i utrzymanie wodomierza dodatkowego, opomiarowującego wodę bezpowrotnie zużytą,
- poinformowanie Zakładu o wymianie wodomierza, ze względu na brak cechy legalizacyjnej, uszkodzenie, w celu ponownego jego zaplombowania przez Zakład,
- podawanie terminowo aktualnego stanu wodomierza dodatkowego do Zakładu (osobiście, e-mailem na adres:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , telefonicznie, poprzez formularz znajdujący się na stronie internetowej Zakładu: https://zuk-kielczow.pl/stan-wodomierza/) we własnym zakresie, w każdym okresie obrachunkowych, w tym również w przypadku braku zużycia i wskazania wodomierza dodatkowego o wartości „0”.
- Zakład zaprzestanie (bez konieczności informowania Odbiorcy) rozliczenia ilości bezpowrotnie zużytej wody w rozliczeniach ilości odprowadzonych ścieków w przypadkach:
- braku ważnej cechy legalizacyjnej wodomierza dodatkowego opomiarowującego wodę bezpowrotnie zużytą,
- uszkodzenia plomby zamontowanej przez Zakład,
- uszkodzenia wodomierza lub plomby legalizacyjnej,
- pogorszenia się warunków dostawy wody przez Zakład na cele bytowe,
- nie podania wskazań wodomierza dodatkowego do Zakładu, w terminie rozliczeń wodomierza głównego.
- odprowadzania wody pobieranej i opomiarowanej przez wodomierz dodatkowy do sieci kanalizacji sanitarnej.
- W przypadku niepodania przez Odbiorcę Usług, w obowiązującym okresie obrachunkowym, stanu wodomierza dodatkowego opomiarowującego wodę bezpowrotnie zużytą, ZUK dokona rozliczenia bezpowrotnie zużytej wody, po otrzymaniu stanu przedmiotowego wodomierza w kolejnym okresie obrachunkowym, przyjmując, że ilość bezpowrotnie zużytej wody, w danym okresie obrachunkowym, nie przekracza aktualnego wskazania wodomierza głównego. W przypadku przekroczenia jak wyżej ZUK nie dokonuje rozliczenia bezpowrotnie zużytej wody w kolejnych okresach obrachunkowych.
- Wszystkie prace instalacyjne wykonuje Odbiorca usług na własny koszt
- ZUK Sp. z o.o. zastrzega sobie prawo do kontroli wykorzystania wody bezpowrotnie zużytej na cele ogrodowe zgodnie z przeznaczeniem.
PROCEDURA
ETAP 1. – WYKONANIE
- Na instalacji wewnętrznej nieruchomości należy zamontować wodomierz dodatkowy jako tzw. podlicznik wodomierza głównego, przeznaczony do pomiaru ilości wody zużywanej na cele ogrodowe.
- Punkt czerpalny należy usytuować na zewnątrz budynku, a wodomierz dodatkowy w odległości ok. 1,5 m od wyjścia przewodu przez zewnętrzną ścianę budynku w kierunku punktu czerpalnego.
- Wodomierz dodatkowy należy zamontować w płaszczyźnie poziomej. Wysokość montażu wodomierza nad podłożem powinna wynosić od 0,4 do 1,0 m.
- Przed i za wodomierzem dodatkowym należy zamontować zawory odcinające,
- Na odcinku instalacji od wodomierza dodatkowego do punktu czerpalnego nie można stosować łączników śrubunkowych, trójników zaślepianych i przewodów giętkich,
- Niedozwolone jest montowanie punktów czerpalnych na odcinku instalacji między wodomierzem dodatkowym a zaworem czerpalnym do podlewania, które posiadają podłączenia odpływów do kanalizacji. Takie instalacje nie będą przez Zakład akceptowane do rozliczeń,
- Średnicę wodomierza dodatkowego należy dobrać odpowiednio do zużycia wody i wydajności przyłącza (średnica nie większa niż wodomierz główny)
- Wodomierz dodatkowy należy zamontować zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz dokumentacją techniczno – ruchową podaną przez producenta wodomierza,
- Dostęp do wodomierza dodatkowego powinien być swobodny i bezpieczny,
- Woda pobierana za wodomierzem dodatkowym nie może być odprowadzana do kanalizacji,
- Wodomierz dodatkowy nie może być narażony na nadmierne naprężenia od rur i armatury oraz działanie temperatury poniżej 4 stopni Celsjusza,
- Wodomierz dodatkowy zalecany, posiada parametry: typ JS 1,6; średnica nominalna DN 15mm (= 1/2 cala); nominalny strumień objętości Qn = 1,5 m3/h.
- Zakład podaje zalecany schemat wbudowania wodomierza na instalacji przeznaczonej do podlewania.
dla wodomierza DN 15mm (= 1/2″) minimalne długości odcinków prostych wynoszą: L1 >=75mm, L2 >=45mm (L1≥5DN tj. 5x15mm=75mm, L2≥3DN tj. 3x15mm=45mm)
ETAP 2. – ZŁOŻENIE WNIOSKU O PLOMBOWANIE PO MONTAŻU, WODOMIERZA DODATKOWEGO NA CELE OGRODOWE (formularz wniosku nr 5D na stronie internetowej ZUK)
Po wykonaniu prac instalacyjnych zgodnie z przedstawionymi zaleceniami należy wystąpić do Zakładu z ww. Wnioskiem. Wniosek wypełniony nieczytelnie, nieprawidłowo lub niekompletny (brak podpisów pod Wnioskiem i oświadczeniami) będzie wymagał uzupełnienia. W przypadku braku uzupełnienia wniosku w wyznaczonym przez Zakład terminie, zostanie wydana odmowa plombowania wodomierza dodatkowego i zajdzie brak warunków do rozliczania wody bezpowrotnie zużytej.
KROK 2-1. – Zakład sprawdza poprawność złożonego wniosku w terminie 14 dni kalendarzowych licząc od
daty złożenia wniosku.
KROK 2-2. – Zakład sporządza Umowę dostarczania wody lub/i odprowadzania ścieków bądź aneks do już
zawartej Umowy dostarczania wody lub/i odprowadzania ścieków, na podstawie których odbiorca jest
uprawniony do pobierania wody na cele ogrodowe,
ETAP 3. – SPRAWDZENIE i PLOMBOWANIE WODOMIERZA DODATKOWEGO
KROK 3-1. – Uprawniony pracownik Zakładu (Inkasent) skontaktuje się z Odbiorcą Usług w celu ustalenia terminu dokonania oględzin nowej instalacji, układu pomiarowego oraz sprawdzenia poprawności montażu oraz zaplombowania wodomierza dodatkowego.
KROK 3-2. – Po stwierdzeniu prawidłowego wykonaniu prac instalacyjnych zgodnie z Zasadami/Warunkami wykonania następuje plombowanie wodomierza dodatkowego.
Koszt plombowania wodomierza dodatkowego ponosi Odbiorca Usług według stawek opłat zwartych w obowiązującym cenniku ustalonym przez Zakład.
ETAP 4. – PODPISANIE PRZEZ ODBIORCĘ USŁUG UMOWY / ANEKSU.
Zaplombowanie i podpisanie umowy przez odbiorcę stanowi podstawą do rozpoczęcia rozliczania wody bezpowrotnie zużytej.
DODATKOWE INFORMACJE
- Termin obecności Inkasenta ustalany będzie w okresie obrachunkowym, przewidzianym dla danego Odbiorcy Usług. Termin ten może być krótszy tylko w przypadku możliwości załatwienia sprawy przez Inkasenta zgodnie z rozkładem jego harmonogramu pracy.
- Wszelkich, dodatkowych informacji i wyjaśnień udziela Biuro Obsługi Klienta (tel. 71 398 80 36).
- Powyższe warunki są warunkami ogólnymi do montażu wodomierza dodatkowego, nie odnoszącymi się do wszystkich nieruchomości, ze względu na występujące różnice w rozmieszczeniu elementów instalacji wodociągowej na poszczególnych posesjach. Inny niż opisany powyżej sposób montażu podlicznika jest możliwy jedynie po uzgodnieniu z przedstawicielem Przedsiębiorstwa.
- Przed podjęciem decyzji o montażu wodomierza na instalacji do używania wody dla celów ogrodowych zalecamy przeanalizowanie rzeczywistych potrzeb podlewania, kosztów związanych z wykonaniem i utrzymaniem instalacji wraz z wodomierzem dodatkowym, oraz oszacowanie możliwych korzyści odbiorcy w najbliższych latach.
Na skróty
Książka adresowa
Robert Lewandowski
tel. 71 398 80 36/39• Kierownik Działu: Anna Berezowska tel. 71 398 80 36/39
• Koordynator Działu:
• Fakturowanie i rozliczanie poboru wody i odbioru ścieków::
• Windykacja i należności:
• Specjalista ds. inżynieryjnych:
• Inspektorzy ds. inżynieryjnych (warunki, uzgodnienia):
• Referent ds. administracyjno-biurowych:
• Inkasent Adam Andrecki tel. 609 546 084
• Inkasent Zbigniew Knobloch tel. 693 824 276
• Inkasent Dawid Knobloch tel. 695 411 136
• Inkasent Anna Kwiatkowska tel. 607 064 371
• Inkasent Cecylia Polny tel. 534 809 717
• Kierownik Działu: Tomasz Podsiadło – 693 074 342
• Mistrz ds. eksploatacji: Dominik Czekajło – 530 243 940
• Inspektor ds. eksploatacji: Katarzyna Kruszyk – 534 469 590
• Inspektor ds. eksploatacji: Natalia Mackiewicz – 533 675 554
• Inspektor ds. eksploatacji: Michał Rzeszowski – 531 311 015
• Inspektor ds. eksploatacji: Tomasz Smołalski – 531 516 645
• Kierownik Działu: Grzegorz Ceremuga– 534 491 048
• Główny specjalista ds. oczyszczalni ścieków: Krzysztof Iskra – 533 987 026
• Główny Specjalista ds. Gospodarki Ściekowej i Komunalnej: Ewelina Szewczyk – 693 074 352
• Inspektor ds. eksploatacji: Mariusz Zarzycki – 536 471 423
Odbiory Techniczne
• Inspektor ds. eksploatacji: Michał Rzeszowski – 531 311 015
• Inspektor ds. eksploatacji: Tomasz Smołalski – 531 516 645
• Główna Księgowa: Barbara Błaszczyk 71 398 80 36/39
• Księgowa: Justyna Trawińska71 398 80 36/39
• Księgowa: Marta Maciejewska-Basta71 398 80 36/39
• Specjalista ds. kadrowo-płacowych: Dobrosława Gralińska71 398 80 36/39
• Gospodarka Materiałowa i Zaopatrzeniowa: Zbigniew Lewandowski – 534 681 448